DUYURULAR

Başkanın Mesajı

Kıymetli Dostlar,

KESİAD’ın ilk kadın başkanı olarak değerli dostum Seçil Beydemir Kaynak ile yönetim kurulunda çok uyumlu bir çalışma dönemi tamamladık. Seçil Başkan’ın yönetiminde zor bir pandemi sürecine rağmen başarılı bir dönem geçirdik. Seçil Başkan’dan bu değerli bayrağı devralarak başladığımız projeleri sürdürürken yeni projelere de imza atacağız. Hem ekonomik hem de sosyal olarak durağanlıktan çıkışı yakalayacağımız bu dönemde maalesef bir de savaş eklendi dünya gündemine. Bir an evvel akan kanın durmasını temenni ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, Cihanda sulh” ilkesine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Yatırımların savaşlara, silahlara değil, akla bilime ve teknolojiye yapılmasını istiyoruz. KESİAD bu bölgenin en önemli STK’larından biri ve onu büyütmek de bizim boynumuzun borcu.

İyi ki KESİAD’ımız var!

 

Pandemi sonrası sanayiciler yara sarma dönemine girdi ancak Rusya-Ukrayna Savaşı ile bu süreç de kesintiye uğradı. Tam yaraları sarmaya başladığımız dönemde ciddi iş ilişkilerimizin olduğu iki ülke, Rusya ve Ukrayna arasında savaşın patlak vermesi, bizler açısından son derece olumsuz oldu. İnsani anlamda birçok dramın yaşandığı bu savaşın hızla sona ermesini diliyoruz. Demir-çelik hammadde ithalatında Rusya, gıdanın hammaddesi buğdayda ise Ukrayna önemli partner ülkelerimiz idi. Bu savaş ile hem sanayimiz hem de gıda sektörümüz ciddi anlamda yara aldı. Sanayicilerin  pandeminin etkilerini saramadan yeni bir darbe ile karşı karşıya kaldığı bu noktada devletin teşvik ve krediler ile verdiği destekler çok önemli. Sanayicimizin bu anlamda ciddi bir destek beklentisi bulunuyor. Yaşanan zor günlerin sonuçlarından biri de artan işsizlik rakamları. İzmir işsizlik rakamlarında, büyükşehirler içinde bir numarada. Bu istatistik son derece can sıkıcı. Bu rakamlar İzmir’e yakışmıyor, bunu değiştirmemiz, işsizliğe çare bulmamız gerekiyor. Üretim çarklarının dönüp yeni istihdam kanallarının hızlıca açılması gerekiyor.  Bunun yolu da güçlü sanayiden geçiyor. Sanayiciler yeni desteklerle yaralarını sarmak istiyor.

 

KESİAD’ın yeni dönemdeki ilk etkinliği olarak Kemalpaşalı öğrencileri 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Anıtkabir’e göndereceğiz. Kemalpaşa Kaymakamlığı’nın yönlendirmesi ile Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gözetiminde 80 öğrenciyi Anıtkabir’e Ata’nın huzuruna götürmek istiyoruz. Kemalpaşa sadece sanayisi ile değil tarım ve turizmi ile de ön planda bir bölge, ”Akdeniz’deki dünyaca ünlü Likya Yolu gibi Nif Dağı’nın eteklerinden Aydın’a kadar uzanan Efeler Yolu Projesi hazırlanıyor, KESİAD olarak bu projeye de destek vereceğiz. Nazar Köyü’ne dair de bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Yok olmaya yüz tutan el emeği cam işçiliğini korumamız gerekiyor. KESİAD olarak bu dönemde fazlasıyla aktif olmayı planlıyoruz.

Sözlerimi sonlandırırken, hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyor, belirlediğimiz dönem mottomuzla noktayı koyuyorum.

“Üreten Kemalpaşa Büyüyen Ekonomi”

 

IP Adresiniz (88.247.169.117) kayıt edilmiştir.