DUYURULAR

İzmir iş dünyası, teşvik ve desteklerin genişletilmesini istiyor

Dünyanın bir çok ülkesinde Korona virüsün ekonomide yaratacağı ciddi tahribata karşı özellikle daha geniş kapsamlı tedbirler alındığına işaret eden iş dünyası temsilcileri, açıklanan sektörler dışında da birçok sektörün kayba uğrayacağını bu nedenle muhtasar, KDV ve SGK prim ödemeleri ertelemelerinin genişletilmesi gerektiğini dile getirdiler. Özellikle bu salgın ile mücadelede geri kalmış ve bunun bedelini en ağır şekilde ödeyen İtalya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde kira, elektrik, su ve doğal gaz faturalarının dondurulduğuna işaret eden iş dünyası temsilcileri, bu tarz önlemlere en çok ihtiyacı olan KOBİ’ler için ivedilikle yeni bir paket beklediklerini vurguladılar.

KESİAD Yönetim Kurulu Başkan Seçil Beydemir Kaynak:

“SGK VE VERGİ ÖTELEMELERİ TÜM SEKTÖRLERE UYGULANMALI”

Korona virüs ile ilgili gelişmeler bu sorunun daha uzun bir zaman yaşanacağını bize gösteriyor. Konu oldukça riskli bir boyuta doğru ilerliyor. İş durdurma kararı sonucu iş yerini kapatıp işçi çıkartma yoluna giden firmaların önüne geçilmeli. Bu firmaların işçi maliyetlerine devlet tarafından destek getirilmeli. Ancak sorun ekonomimizde önemli kayıplara yol açacak gibi. Bu süreçte gelir kaybına uğrayacak olan çalışanların da en az kayıpla çıkması için İşsizlik Fonu en etkin bir şekilde kullanılmalı.

 

 

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen:

“PAKET YETERSİZ DAHA DA GENİŞLETİLMELİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı korona virüs ile ilgili ekonomik önlem paketi için ilk bakışta şunu söylemek mümkün, olumlu ancak yeterli değil. Bugüne kadar özellike Avrupa’da bu virüs salgını ile mücadele eden ülkelerden daha hızlı önlemler alan ülkemizin ekonomik tedbirlerde de Avrupa’nın aldığı önlemlere benzer önlemleri alması gerekiyor. Açıklanan pakette bazı vergi ertelemeleri ve kredi ötelemeleri mevcut ancak ciddi anlamda özellikle KOBİ’lere bu süreçte can suyu olacak bir destek bulunmuyor. Aynı şekilde çalışanlara yönelik ve bu süreçte ücretsiz izne ya da tamamen işini kaybetmiş veya kaybetme riski ile karşı karşıya kalan çalışanlara yönelik de bir düzenleme yok. Bu konuda devletten daha aktif ve etkili hamleler bekliyoruz. Umuyoruz bu açıklanan ilk pakettir ve devamı gelir. Yoksa zor bir süreçten geçerek yeni yeni toparlanma sürecindeki ekonomimiz çok daha büyük bir zorluğa düşecektir.

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin

“KİRA DESTEĞİ SAĞLANMALI”

Korona virüs tüm dünya gibi Türkiye’yi de her alanda olumsuz etkiliyor. Vaka sayılarının hızla artması özellikle iş yaşamında büyük etkilere neden oluyor. Birçok sektörde işyerleri ve mağazalar kapanıyor. Açıklanan tedbirler için teşekkür ediyoruz. Ancak tedbirlerin bu boyutta ekonomiyi olumsuz etkileyen bir durum karşısında daha da artırılmasını bekliyoruz. Sadece açıklanan sektörler değil, her sektör bu krizden etkileniyor. O nedenle bütün işletmeler için Vergi ve SGK ödemeleri ertelenmesini destekliyoruz. Ayrıca kapanan firma ve mağazalardaki çalışanlar mağdur edilmemeli, Kamu ve özel sektör birlikte ele alınmalı. Personele verilen izinler senelik izinden sayılmamalı ve ücretsiz izin olmamalı ayrıca işverenlere kapalı oldukları süre dikkate alınarak kira desteği sağlanmalı.

 

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş:

“KOBİ’LER İÇİN YENİ BİR PAKET BEKLİYORUZ”

Korona virüs konusunda ülkemizin aldığı önlemleri başından beri olumlu bulmakla beraber dün sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomik istikrar kalkan paketini ileri bir adım ama yetersiz bir paket olarak değerlendirmek mümkün. İşletmelerimiz özellikle KOBİ’ler ve çalışan kesim böylesi bir salgın sebebiyle durgunlaşan ekonomide ilk etkilenen kesimi oluşturuyor. Açıklanan pakette ek bir teşvik veya destekten ziyade vergi ve kredi ödemelerinde erteleme bulunuyor. Bunlar yaşanan ve bu salgının yayılması ile yaşayacağımız ekonomik durgunluğa bağlı sıkıntılara tamamen çözüm olacak önlemler maalesef değiller. Bu anlamda özellikle bu salgın ile mücadelede geri kalmış ve bunun bedelini en ağır şekilde ödeyen İtalya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde alınan önlemlere baktığımızda taksiler ve oteller sağlık çalışanlarına ücretsiz hizmet verirken ödemeleri devlet üstlenmiş durumda. Kira, elektrik, su ve doğal gaz faturaları dondurulmuş vaziyette. Bu tarz önlemlere en çok ihtiyacı olan KOBİ’ler için ivedilikle yeni bir paket bekliyoruz.

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul:

“SÜREÇ İÇİNDE DESTEK VE TEŞVİKLER GENİŞLETİLMELİ”

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketini olumlu değerlendiriyorum. Bu paketin, salgınla mücadelenin seyrine göre, özellikle geçici olarak hizmet dışı kalan işletmelerin ve o işletmelerdeki çalışanların gelir kaybını giderecek şekilde genişletilmesi gerekiyor. Emek yoğun bir sektörde çalışıyoruz. Sektörümüzde bu süreçte kapanan firmaların vergi ve SGK borçları ertelenirken, aynı zamanda çalışanların da mağdur edilmemesi için tedbir alınmalı. Bu dönemde gelir kaybına uğrayan tüm kesimlerin kira, elektrik, doğalgaz ve su faturalarının da dondurulması gündeme gelebilir. Devletimizin bunları da dikkate alarak süreç içinde yeni tedbirleri açıklamasında büyük fayda olacağını düşünüyorum.

 

Kaynak: gundemebakis.com

IP Adresiniz (3.215.186.30) kayıt edilmiştir.